Atletická přípravka při PSK Olymp Praha pod vedením Honzy Pleschingera

posted in: Novinky | 0

Před několika lety se na Olympu vyrojilo mnoho dětí předškolního věku a tak jsme pro ně připravili seznámení s atletikou. Postupně se nám vše rozrostlo až je z toho atletická přípravka, která se pravidelně schází a trénuje u nás na stadionu nebo v hale.

PSK Olymp Praha oddíl atletiky není jen o profesionálních sportovcích, mistrovství světa nebo olympijských hrách. Náš oddíl v posledních letech láká rodiče a jejich děti do naší atletické přípravky, která má za úkol děti i rodiče seznámit se sportem, naučit základních sportovních dovedností a hlavně naučit děti, aby je sport bavil a měly ho rádi. Trošku jsem vyzpovídal Honzu Pleschingera, který je garantem a jedním z trenérů Olympácké přípravky.

Jak je možné děti do přípravky PSK Olymp Praha přihlásit?

Stačí přijít v liché dny (po – st – pá) na Olymp a domluvit se se mnou (nebo s přítomným trenérem přípravky), nebo mě kontaktovat telefonicky, či emailem (Jan Pleschinger, 777053142, jedijoy@email.cz, www.plesa.cz).

Jak často a od kolika hodin děti začínají trénovat?

Tréninky probíhají 3x týdně (po, st – od 16,  pá od 15 hodin), ale rodiče si mohou vybrat dny, ve kterých budou děti vodit na tr., samozřejmě čím víc tréninků, tím lépe pro děti.

Jaký je ideální věk pro přihlášení do přípravky?

Toto rozhodnutí je hlavně na rodičích. Máme děti, kterým jsou čtyři roky a jsou naprosto perfektní. Ale to vždy neplatí, takže se každý musí rozhodnout, zda je jeho ratolest schopná absolvovat tréninky samostatně. V tomto případě je asi nejlepší začít se vstupem dítěte do první třídy. Ale pokud na to děti mají, klidně je možné začít už v předškolním věku.

Kolik trenérů se o přípravku stará?

V současné době se o děti stará pět zkušených a kvalifikovaných trenérů. Do budoucna naše trenérské řady budeme rozšiřovat, s ohledem na nárůst počtu dětí v přípravce.

Kolik dětí do přípravky chodí?

Nyní je v přípravce oddílu přes padesát dětí.

Jaká je náplňí tréninku přípravky?

Hry, rozvoj pohybových aktivit, kondice, zlepšování rychlosti a síly, ale i základní návyky na atletické soutěže a konkrétní disciplíny s ohledem na věk dětí. Vše pokud možno formou her a soutěžení mezi dětmi.

Jak probíhá trénink přípravky?

Začíná se hrami, ať už s míčem, či bez. Po hrách děti většinou rozdělíme na mladší a starší a tyto skupiny následně ještě rozmělníme na co nejmenší skupinky (záleží na počtu přítomných trenérů). To proto, aby kvalita tréninků byla co nejefektivnější, čehož se docílí právě malým počtem dětí na trenéra. Pak následuje rozklusání a rozcvička. Pak následuje atletická část, ve které se dělá vše, související s atletickou průpravou jako jsou SBC, starty, skoky, hody atd. Věnujeme se i posilování, děláme soutěže družstev, nebo formou her simulujeme různé atletické závodní podmínky. Samozřejmě běháme. Na závěr tréninku následuje vyklusání, protažení, a když zbyde čas i hra.

Co mají děti při tréninku nejradši?

Děti si na tréninku nejraději asi hrají. Ale spousta z nich ráda i běhá a závodí. Populární jsou soutěže družstev a štafetové běhy. Každý si však najde to svoje. To je na atletice to krásné, každý si najde něco, co ho baví a dělat můžeme téměř cokoliv.

Chystáte se na nějaké závody a soustředění?

Závody jsou pro děti v tomhle věku moc důležité. Je třeba naučit je chodit na závody a přirozeně soutěžit proti dětem z jiných oddílů tak, aby to vnímali jako radost a zábavu, při čemž se budou snažit podávat maximální výkony. Když se to nenaučí v přípravce a nezískají pocit zdravé soutěživosti, někdy může být ve starších kategoriích problémem je na závody dostávat. S tím nám hodně pomáhají i rodiče, kteří chodí na závody s dětmi a všichni pak společně podporují a fandí nejen svým, ale i všem ostatním dětem a vzniká tak výborná atmosféra, která dětem velmi prospívá, ať už jsou první, či poslední. A i když je atletika individuálním sportem, tato „týmovost“ na závodech je výborným činitelem pro stmelování družstva.

Přípravka při Jarním běhu Olympu 2013

Soustředění – i to má velký vliv na to, jestli děti bude atletika do budoucna bavit a zůstanou u ní. Pro přípravku zatím plánujeme letní soustředění, které není jen o tréninkové dřině, ale pro děti hlavně i o koupání, hraní her, výletech a všeho možného, co se dá v létě podnikat, samozřejmě v návaznosti na atletiku. Už teď se nemohu dočkat další sluncem zalité Litomyšle;-)

Další soustředění pak pro ty starší, zkušenější, nebo schopnější budou probíhat na podzim v horách a na jaře na dráze.

Plánujete na začátek nového školního roku náborové dny?

Ano a doufáme, že přijde co nejvíc dětí, které budou chtít zkusit královnu všech sportů.

Co je na práci s dětma to nejtěžší nebo to nejdůležitější?

Láska k atletice, dětem, ale i PEVNÉ nervy a zkušenosti s vedením dětí a atletickým tréninkem.

Myslíš, že jednoho dne ti projde rukama mistr světa nebo olympijský vítěz?

Samozřejmě!!! Kdybych tomu jen na vteřinu přestal věřit, tak…:-D:-D:-D

Děkuji Honzovi za čas při příjemném rozhovoru o atletické přípravce. Doufám, že se Vám líbil a pokud budete mít třeba i nějaké další otázky, které Vás zajímají, můžete se obrátit přímo na Honzu nebo na náš oddílový email: pskatletika@seznam.cz . Rádi Vám odpovíme. A jestli máte po přečtení zájem si trošku zasportovat tak doražte k nám. Rádi Vás přivítáme v našem atletickém oddíle.