Věra Cechlová Pospíšilová získá bronz z OH 2004 v Aténách

posted in: Novinky | 0

Psalo se datum 21.8.2004 a v Aténách na olympijském stadionu probíhala soutěž žen v hodu diskem. Česká republika měla své želízko v ohni. Věra Cechlová-Pospíšilová nakonec skončila na 4.místě za trojicí soupeřek Natalya Sadova (RUS), Anastasia Kelesidou (GRE) a Iryna Yatchenko (BLR). Po více než 8 letech se však Věra dočká a získá bronzovou medaili.

5.12.2012 vydal Mezinárodní olympijský výbor (MOV) na svých webových stránkách oficiální zprávu o diskvalifikaci 4 atletů z olympijských her v Atenách. Mezi nimi byla i Iryna Yatchenko z Běloruska, která obsadila 3.místo před naší Věrou Cechlovou Pospíšilovou. Tím se otevřela cesta k získání bronzové medaile.

Věra Cechlová Pospíšilová při MČR 2012 (foto: T.L.)

Iryna Yatchenko v roce 2004 v pořádku prošla dopingovou kontrolou, ale po přezkoumání A i B vzorků z roku 2004 organizací WADA (Mezinárodní antidopingová agentura), bylo zjištěno použití zakázaných látek methandienone a stopy látky oxandrolone. Na základě nového přezkoumání novou metodou, která byla použita a pomohla odhalit zakázané látky rozhodnulo MOV o diskvalifikaci závodnice a vrácení medaile z OH 2004.

MOV obdrželo prohlášení běloruské závodnice ve kterém se píše: „Během mých příprav na olympijské hry 2004, jsem byla mnohokrát testována antidopingovými komisaři. Po finále olympijských her, kde jsem získala bronzovou medaili jsem také byla testována. Všechny mé vzorky byly negativní. Nedokážu si vysvětlit proč byla nalezena v mém vzorku zakázaná látka. Ani nemám ponětí jak se to mohlo stát. Možná byly zakázáné látky obsažené ve výživových doplňcích, které jsem užívala. V té době nebyly v mé zemi testovány na přítomnost zákazaných látek. S aktivní kariérou jsem skončila v roce 2009, proto je pro mě obtížné vysvětlit události, které se odehrály před 8 lety. “ 

A jaká byla reakce Věrky Cechlové Pospíšilové, která se podělila o své pocity z daleké Jihoafrické republiky, kde se nyní připravuje v teple na novou sezonu: „Bylo to velké překvapení a na druhou stranu jsem to brala jako pouhou spekulaci !!! Zatím nic v ruce nemám a tak je těžké tomu uvěřit !!! 8 let je dlouhá doba, ale pořád věřím v boží mlýny !!!“

V tuto chvíli ČOV podal oficiální žádost o vrácení olympijské medaile a tak doufejme, že se bronz dostane co nejdříve do rukou nyní již bronzové Věrce Cechlové Pospíšilové.